KANGALTÜRK- MADIMAK KANGAL ÇİFTLİĞİ
Bizi takip edin

Kangal Hakkında Önemli Bilgiler

Kangal hakkında sizlerle çok önemli bulduğum bazı konuları paylaşmak istiyorum. Bugün hızla yayılmakta olan anadolu aslanı sevdası bizleri gururlandırmakla birlikte oldukçada bol sorularla karsılaştırmaktadır. Sorular , sorunlar. En önemli soru ve sorun ,benim köpeğim de bukadar büyürmü, benim köpeğim işte 100-120 kg. olurmu, işte benim köeğim sizinkilerden çok büyük,ben bir Kangal aldım ama boyu 75 cm de kaldı acaba saf değilmi, ben bir Kangal gördüm kafası acaip büyüktü gibi sorular ve bunlara bağlı sorunlar.


Ve hatta bir müşterim telefon açıyor ve bana sizde 110-120 kg ma ulaşacak boyu 90 cm ye ulaşacak çok iri olacak bir yavru varmı,veya böyle bir kangal köpeğiniz varmı diye soruyor. İşte en çok alındığım kızdığım dayanamadığım konu. Ve bende ona sordum ,hayırdır kesimemi vereceksiniz diye. Kşi güldü kahkaha attı. Ya dedi sizde haklısınız. Tekrar sordum sizin için  köpeğin fiziki boyutumu önemli yoksa safkanlığımı diye. Kişi aynen bu cevabı veriyordu ben safkan mafkan bilmem ,benim köpeğim buyuk olacak ben bunu istıyorum diyordu.

Bu benim için acı bir gerçekti tabiki. Bu gerçek kangallarla , ırk korunmasıyla,neslinin en saf haliyle devamının sağlanmasıyla ilgili acı bir gerçek.

Bu sorunun en başlıca sebebleri olarak , Türk halkının en büyük sorunu olan bilinçsiz tüketim başta olmak üzre , rant ve şöhret olarak sıralamak mümkündür diye düşünüyorum. Biz Türk halkı olarak hiç bir zaman bilinçli araştırmacı bir tüketim uygulamıyoruz. Bir şeyin ya en büyüğü ya en küçüğü yada enlerini hep tüketen bir yapıya sahibiz. İhtiyaçlarımızı karşılayanı , bütçe olarak uygun olanı ,orjinalini gerçeğini değil.

Bu sorun Kangal cinsi Milli köpeklerimiz içinde geçerlidir. Bu bağlamda şunları ifade etmek isterim. En iri en ağır en cüsseli Kangal en safkan kangal gerçeğini doğrulamaz. Kangalın saflığını bakışlarında ,cesaretinde , sadakatınde , görevi her ne koşulda olursa olsun terketmemede , duygularında, sevimliliğinde ,duruşunda ve de tabiki kuyruğunda , göz ve tuy renginde , post kalitesinde maske ve kulak yapılarında bulmak aramak gerekir.

Rant konusunda ise , en ırı köpek en ıyı kangal imajı yaratıldıktan veya oluştuktan sonra dıyeyım bazı üreticilerin bunu kullanmak istedıklerını. bu bağlamda kangalları özellikle vede yoğun olarak Mastif cinsi köpeklerle ,Sambarnırlarla rus çaban köpekleriyle çiftleştirdikleri ve böylece kangal adı altındada çok iri ançak kangal kırması köpekler elde ettiklerini bu köpeklerıde yenı nesıl kangallar olarak adlandırdıklarını çok acı çekerek duyuyoruz görüyoruz izliyoruz. Biliyoruz.

Ancak son 1-2 yıldır bazı kangal severlerın ve saflığını ıyı bılen meraklıların çabalarıyla yeni nesil kangalların yani kırmaların artık talepten düştüğünü , tuketıcılerın ve meraklıların oldukça bilinçlendiğinide gururla ve sevinçle izliyoruz.

Bu vesile ile tüm Kangal köpeği dostlarını selamlıyor , yeni nesil Kangalların ( kırmaların ) değil,gerçek eski klasık safkanların korunması ,izlenmesi ,yaşatılması ve bu bilinçlenmenın hızlı ve etkin bir şekilde devamının sağlanması umudu ile sizlere şimdilik sağlıklı ve gerçeklerde kalın diyorum.

SAYGILARIMLA.

BURADA ANLATTIKLARIMDAN BİZLER İRİ KANGALLARA KARŞI TAVIRLI DEİLİZ , BİZLER ÖNCELİKLE KANGALIN OLABİLDİĞİNCE SAFLIĞINDAN YANAYIZ . BUNA İLAVE OLARAKTA İRİ OLURSA BU ÇOK DAHA GÜZEL OLUR DİYORUZ. YANİ BİZLER İÇİN ÖNCELİK SAFLIK DERECESİDİR. İRİ OLMUŞ ANCAK SAFLIK DERECESİ VASAT OLANI MAKBUL TUTMUYORUZ . BİZLER BUNU SAVUNUYORUZ.

Kangallarda arka ayaklardaki tırnak (mahmuz - kopça - soya ) Kangalların saflığı veya kalitesinin belirlenmesinde kesinlikle ama kesinlikle bir kriter deildir. Anne ve babası çift tırnaklı kangalların yavrularından bir kaçı onlar gibi çift tırnaklı doğabilirler ,diğer birkaçı tek tırnak , diğer birkaçıda tırnaksız doğabilirler . Aynı anne babadan doğan bu kangal yavruların tırnaklı olanı safkan tırnaksız olanı kırmamı olucak .Tabiki kesinlikle hayır . Ayrıca dikkat ediniz sokak köpeklerinin çoğunda bu tırnak mevcuttur. Tırnaklar uzadıklarında takip edilmezlerse dönerek ete saplanabiliyor .Buda kangrene varan birsürü sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca bu tırnaklar arazide doğada çalıya çırpıya takılabiliyor, koşma esnasında birbirlerine çarpmasından ötürü ,yürümeyi ve koşmayı engelleyebiliyor. Ve Tıbbi çevrelercede genetik bozukluk olarakta söylemlerin olduğunu gözlemliyoruz.İşte bu nedenlerden ötürü Kangallarda tırnak olayı kesinlikle bir kriter deildir


Bu Sayfayi Sosyal Aglarda Paylasin


Copyright 2012 © ce-wap.com