KANGAL HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Sizlerle çok önemli bulduğum bazı konuları paylaşmak istiyorum. Bugün hızla yayılmakta olan Kangal köpeği sevdası bizleri gururlandırmakla birlikte oldukça da bol sorularla karşılaştırmaktadır. Sorular, sorunlar. En önemli soru ve sorun, benim köpeğim de bu kadar büyür mü, benim köpeğim işte 100-120 kg. olur mu, işte benim köpeğim sizinkilerden çok büyük, ben bir kangal aldım ama boyu 75 cm de kaldı acaba saf değil mi, ben bir kangal gördüm kafası acayip büyüktü gibi sorular ve bunlara bağlı sorunlar.

Ve hatta bir müşterim telefon açıyor ve bana sizde 110-120 kg’ıma ulaşacak boyu 90cm ye ulaşacak çok iri olacak bir yavru var mı veya böyle bir köpeğiniz var mı diye soruyor. İşte en çok alındığım kızdığım dayanamadığım konu. Ve bende ona sordum, hayırdır kesime mi vereceksiniz diye. Kişi güldü kahkaha attı. Ya dedi sizde haklısınız. Tekrar sordum sizin için köpeğin fiziki boyutumu önemli yoksa saf kanlığımı diye. Kişi aynen bu cevabı veriyordu ben safkan mafkan bilmem, benim köpeğim büyük olacak ben bunu istiyorum diyordu.

Bu benim için acı bir gerçekti tabii. Bu gerçek kangallarla, ırk korunmasıyla, neslinin en saf haliyle devamının sağlanmasıyla ilgili acı bir gerçek.

Bu sorunun en başlıca sebepleri olarak, Türk halkının en büyük sorunu olan bilinçsiz tüketim başta olmak üzere, rant ve şöhret olarak sıralamak mümkündür diye düşünüyorum. Biz Türk halkı olarak hiç bir zaman bilinçli araştırmacı bir tüketim uygulamıyoruz. Bir şeyin ya en büyüğü ya en küçüğü ya da enlerini hep tüketen bir yapıya sahibiz. İhtiyaçlarımızı karşılayanı, bütçe olarak uygun olanı, orijinalini gerçeğini değil.

Bu sorun Kangal cinsi Milli köpeklerimiz içinde geçerlidir. Bu bağlamda şunları ifade etmek isterim. En iri en ağır en cüsseli kangal en safkan kangal gerçeğini doğrulamaz. Kangalın saflığını bakışlarında, cesaretinde, sadakatinde, görevi her ne koşulda olursa olsun terk etmemede, duygularında, sevimliliğinde, duruşunda ve de tabii kuyruğunda, göz ve tüy renginde, post kalitesinde maske ve kulak yapılarında bulmak aramak gerekir.

Rant konusunda ise, en iri köpek en iyi kangal imajı yaratıldıktan veya oluştuktan sonra diyeyim bazı üreticilerin bunu kullanmak istediklerini. Bu bağlamda kangalları özellikle ve de yoğun olarak Mastif cinsi köpeklerle, Sambarnırlarla Rus çaban köpekleriyle çiftleştirdikleri ve böylece kangal adı altın dada çok iri ancak kangal kırması köpekler elde ettiklerini bu köpeklerde yeni nesil kangallar olarak adlandırdıklarını çok acı çekerek duyuyoruz görüyoruz izliyoruz. Biliyoruz.

Ancak son 1-2 yıldır bazı kangal severlerin ve saflığını ayı bilen meraklıların çabalarıyla yeni nesil kangalların yani kırmaların artık talepten düştüğünü, tüketicilerin ve meraklıların oldukça bilinçlendiğinizde gururla ve sevinçle izliyoruz.

Bu vesile ile tüm Kangal köpeği dostlarını selamlıyor, yeni nesil Kangalların ( kırmaların ) değil, gerçek eski klasik safkanların korunması, izlenmesi, yaşatılması ve bu bilinçlenmenin hızlı ve etkin bir şekilde devamının sağlanması umudu ile sizlere şimdilik sağlıklı ve gerçeklerde kalın diyorum.

SAYGILARIMLA.

Burada anlattıklarımdan bizler iri kangallara karşı tavırlı değiliz, bizler öncelikle kangalın olabildiğince saflığından yanayız. Buna ilave olaraktan iri olursa bu çok daha güzel olur diyoruz. Yani bizler için öncelik saflık derecesidir. İri olmuş ancak saflık derecesi vasat olanı makbul tutmuyoruz. Bizler bunu savunuyoruz.

Kangallarda arka ayaklardaki tırnak (mahmuz – kopça – soya ) Kangalların saflığı veya kalitesinin belirlenmesinde kesinlikle ama kesinlikle bir kıstas delidir. Anne ve babası çift tırnaklı kangalların yavrularından bir kaçı onlar gibi çift tırnaklı doğabilirler, diğer birkaçı tek tırnak, diğer birkaçında tırnaksız doğabilirler. Aynı anne babadan doğan bu yavruların tırnaklı olanı safkan tırnaksız olanı kırmamı olacak. Tabiki kesinlikle hayır. Ayrıca dikkat ediniz sokak köpeklerinin çoğunda bu tırnak mevcuttur. Tırnaklar uzadıklarında takip edilmezlerse dönerek ete saplanabiliyor. Buda kangrene varan bir sürü sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca bu tırnaklar arazide doğada çalıya çırpıya takılabiliyor, koşma esnasında birbirlerine çarpmasından ötürü, yürümeyi ve koşmayı engelleyebiliyor. Ve Tıbbi çevrelerce de genetik bozukluk olaraktan söylemlerin olduğunu gözlemliyoruz. İşte bu nedenlerden ötürü Kangallarda tırnak olayı kesinlikle bir kriter değildir.

KANGAL BİR IRK MIDIR

ÇİFTLİĞİMİZ